Pomoc - Rad-Sat 2

Przejdź do treści

Menu główne:

Pomoc

TV Cyfrowa
Zakup nowego telewizora - warto wiedzieć !
SZANOWNI PAŃSTWO.

 
Przed zakupem nowego telewizora warto wiedzieć, jakie informacje o danym modelu są ważne, a jakie są jedynie marketingowym chwytem. Podstawowe informacje znajdziecie Państwo w ulotce. LCD czy plazma, 3D czy może Smart TV, duży ekran czy średni. To niektóre pytania, jakie powinniśmy sobie zadać przed dokonaniem wyboru telewizora. Warto porozmawiać nie tylko ze sprzedawca, ale i ze znajomymi oraz poszperać w Internecie. Może się bowiem okazać, że to ,co początkowo wydaje się być najlepszym wyborem wcale takim nie jest i nie musimy kupować najdroższy model. Producenci i handlowcy nie zostawią nam wyboru – w sklepach praktycznie nie ma innych telewizorów poza płaskimi, które pod względem i technologii wygrały konkurencję z odbiornikami kineskopowymi.
 
Jeszcze do niedawna był do rozstrzygnięcia dylemat co kupić: LCD czy Plazmę? W chwili obecnej ten problem zniknął – zaprzestano produkcji odbiorników plazmowych, a technologia LCD jest ciągle ulepszana. Dziś jej rozwinięciem są ekrany z podświetlaniem LED, co zwłaszcza w większych panelach- dodatkowo z technologią LDT – wyraźnie poprawia jakość obrazu przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.
 
Jak duży ekran?
 
O ile jeszcze kilka lat wybieraliśmy odbiorniki o przekątnej ekranu 21-32 cale, to teraz kupujemy telewizory z ekranami przekraczającymi nawet 60 cali. Wszystkie mają też format 16:9, podczas gdy poprzednio królował 4:3. Planując kupno nowego telewizora warto sprawdzić, z jakiej odległości będziemy go w domu oglądać. Przyjmuje się, że w optymalnych warunkach każdy cal ekranu powinien oddalać nas od niego o około 4 cm. Oznacza to, że w przypadku 32-calowego telewizora powinniśmy oglądać ekran z odległości nie mniejszej niż 1,4 m i nie większej niż 2,7 m, a w przypadku ekranu 42-calowego odległość ta powinna mieścić się w przedziale 1,6 – 3,5m.
 
Gdzie ustawić?
 
Wybranie wielkości telewizora powinno poprzedzić znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca w domu. Nie powinno się go ustawiać naprzeciwko okna, by światło zewnętrzne nie odbijało się od ekranu. Ideałem jest oglądanie telewizji w pozycji na wprost ekranu, chociaż producenci podają, że oglądać można nawet pod kątem 180 stopni – pytanie tylko, po co tak się męczyć?
 
Co jest ważne?
 
Istotna jest z pewnością rozdzielczość, choć obecnie – poza tańszymi modelami – wszystkie telewizory oferują pełną rozdzielczość Full HD. W ekranach mniejszych, np. 32-calowych, wystarczy HD Ready, bo i tak nie zauważymy istotnej różnicy. Ważna jest liczba oraz rodzaj wejść i wyjść telewizora. Należy sprawdzić, czy podłączymy do niego wszystkie posiadane w domu urządzenia (dekodery, nagrywarki, odtwarzacze, konsole, Internet, itp.) Chwytem marketingowym jest podawanie informacji o kontraście. Każdy producent ma własny sposób jego obliczania, co oznacza, że danych na ten temat nie da się sensownie porównać. Nie przejmujemy się również informacjami o częstotliwości odświeżania. O tym czy dany telewizor oferuje odświeżanie z prędkością 200 obrazów na sekundę (200 Hz) czy jedynie (100 Hz) sprawdzić można praktycznie jedynie w warunkach laboratoryjnych, bo ludzkie oko takich różnic nie wychwyci.
 
Technologia 3D czy 4K
 
Ostatnio producenci telewizorów usilnie pracują nad przekonaniem klientów do kupowania odbiorników z technologią trójwymiarową. Są one droższe i do oglądania materiałów 3D wymagają korzystania ze specjalnych okularów. Problem jednak w tym, że przekazy 3D oferują obecnie w Polsce jedynie dwie platformy cyfrowe: Canal+ i  N. Ponadto liczba produkcji w 3D jest więcej niż skromna i sytuacja ta się nie zmieni.  Jeżeli ktoś ma dużo pieniędzy, może sobie kupić telewizor 4K ultra HD, czyli w super wysokiej rozdzielczości 3840x2160. Efekt będzie powalający w stosunku do HD – kolory, ostrość, dynamika
 
Internet w telewizorze
 
Zupełnie inaczej wygląda sprawa bardzo promowanych odbiorników Smart TV. One także są droższe od podstawowych modeli, ale zapewniają sporo nowych funkcjonalności. Jeśli mamy w domu szerokopasmowy Internet warto zastanowić się nad kupnem Smart TV, dzięki czemu mnóstwo treści internetowych będziemy mogli oglądać na ekranie telewizora. Odbiorniki z funkcjami internetowymi wkrótce staną się prawdopodobnie standardem. Inna sprawa, czy odbiorcy będą z nich korzystać – w USA robi tak zaledwie połowa nabywców Smart TV. Niebawem w tym segmencie pojawić się mają także telewizory wyposażone w oprogramowanie Google TV.
 
Kino z karty
 
Coraz popularniejsze są niewielkie nośniki danych, takie jak pendrive’y czy karty pamięci, na których zapisujemy zdjęcia, filmy i muzykę, by zawsze mieć je przy sobie. Warto więc zasięgnąć informacji, czy wybrany przez nas telewizor wyposażony jest w port USB i czytniki kart. To pozwoli nam odtwarzać np. naszą kolekcję zdjęć na dużym ekranie. Problemem może być w tym przypadku oprogramowanie telewizora, ograniczając możliwość odczytu tylko wybranych formatów. Warto to sprawdzić przed zakupem.
 
Najważniejsze – Rozsądek
 
Praktycznie, co kilka miesięcy pojawiają się coraz doskonalsze odbiorniki, wyposażone w najnowszej technologie. To sprawia, że aby z nich skorzystać, telewizory powinniśmy wymienić, co kilka lat. W tej sytuacji warto się zastanowić, czy zainwestować w drogi model, i czy będziemy wykorzystywać wszystkie jego funkcjonalności, czy lepiej kupić taki, który nie nadszarpnie znacznie naszego budżetu. Tym bardziej, że topowy model za kilka miesięcy przestanie takim być, a jego cena znacząco spadnie.
 
Podsumowanie
 
Sześć rad na co zwrócić uwagę kupując telewizor:
 
1.       Nie zawsze wierz sprzedawcy – są tzw. programy lojalnościowe dla sprzedawców od firm . Sprzedawca będzie Ci polecał model odbiornika tej firmy od której dostanie nagrodę.
 
2.       Nie wierz w pokazywane demo. Weź ze sobą swoją własną płytę – niech ją puszczą na tym telewizorze, którym jesteś zainteresowany. Pamiętać należy że telewizory w marketach mają różne ustawienia, w zależności od tego jaką markę obecnie promują.
 
3.       Nie kupuj nowości. Modele wprowadzane w tym roku na rynek mają słaby stosunek:  jakość  względem ceny.
 
4.       Nie kupuj w salonach firmowych. W sklepach internetowych ten sam model  będzie tańszy czasami nawet o kilkaset złotych.
 
5.       Dobry moment na Plazmę. Ta technologia schodzi z rynku więc ma dobre ceny.
 
6.       Nie kupuj telewizora dla bajerów, których nie będziesz używał.
 
U swojego Operatora kupuj pakiety, które zawierają programy HD.
 
 
Życzymy udanych zakupów.
 
Zarząd TVK "Rad-Sat2"
 
Copyright 2017 @ RAD-SAT 2
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego